Flytter hjem for å bidra til utviklingen av Namdalen
– Jeg har alltid villet flytte hjem, sier Camilla Dolmen. Nå er hun sentral i Rodo Invest og InnovArena-klyngens arbeid for å utvikle næringslivet og lokalsamfunnene i Namdalen.
Rodo Invest er et familieeid investerings- og utviklingsselskap som er involvert i havbruk, industri og eiendom, sterkt forankret i Ytre Namdal. Familien har en stolt tradisjon fra havbruket, og har siden 1970-tallet vært med på utviklingen av næringen.
– Vi er i gang med et generasjonsskifte i selskapet. Det er helt klart en spennende tid, og jeg er glad for å komme i gang tidlig for å sikre en god overgang. Nå går jeg mer aktivt inn i selskapet, med blant annet styrearbeid og oppfølging av porteføljen, samtidig som jeg lærer mest mulig, sier Dolmen.
For Camilla har planen vært klar lenge, og ønsket om å flytte hjem til Nærøysund har vært tydelig.
– Jeg har alltid visst at jeg skulle hjem igjen, fordi det er her jeg har lyst til å bo og å bidra. Samtidig har savnet vært stort etter venner, familie og den vakre naturen vi har her. Når muligheten nå dukket opp, kjente jeg raskt at dette ble rett for meg.
Tar med seg spisskompetanse hjem til en sterk region
Med seg har Camilla en bred erfaring fra havbrukssektoren. Hun er utdannet Sivilingeniør i Havbruk fra Universitet i Bergen, et årsstudium i ledelse fra Universitet i Tromsø og et årsstudium i bedriftsøkonomi fra samme universitet.
– Havbruksnæringen er en næring i stor utvikling, og det har skjedd veldig mye på kort tid. Dette er en næring jeg synes er utrolig spennende. Den kontinuerlige utviklingen gjør også at selskapene må strekke seg hele tiden, forteller hun.
Camilla løfter fram Namdalen som en sterk næringslivsregion, med høy kompetanse og spennende bedrifter.
– Jeg tror nok at en del undervurderer hvilke miljøer som faktisk finnes her, både når det gjelder jobb og det faglige miljøet. Det er et sterkt næringsliv i regionen, med mye kompetanse. Samtidig er det kort vei til de med ansvar. Det er vår felles styrke.
En klar oppfordring til unge som vurdere å flytte hjem
I Namdalen er det mange som flytter ut for å ta videre utdanning. Camilla har et klart råd til unge som vurderer å flytte hjem.
– Vær nysgjerrig, tør å oppsøke muligheter og ta kontakt med folk og bedrifter. Det foregår mye her ute, og plutselig er det akkurat deg vi trenger, oppfordrer Camilla som ser fram mot nye utfordringer på InnovArena og i Namdalen.